Kraniosakrální terapie

CO JE KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPIE

Kraniosakrální terapie je jemná ale účinná doteková technika, která podporuje přirozenou schopnost organismu udržovat rovnováhu, aktivovat samouzdravující procesy a posilovat naši celkovou vitalitu. Přispívá k udržení nebo obnovení naší psychické, fyzické a duševní pohody, posílení naší vnitřní síly a zdraví.

Její princip spočívá v naslouchání, podpoře a jemném ladění pohybu a rytmu kranio-sakrálního systému (cranium = lebka, os sacrum = křížová kost) a fascií (pojivová tkáň obalující orgány, svaly a kosterní struktury celého těla). Zde se nejvíce projevuje pulzace naší vnitřní síly, která prostupuje celé naše tělo a jejíž intenzita a svoboda plynutí má přímý vliv na naše celkové rozpoložení a zdraví.

Kraniosakrální terapie pomáhá rozpouštět nepotřebné vzorce napětí a podpořit plný potenciál svobodného plynutí naší životní síly. Přivádí ošetřovaného k jeho vlastním zdrojům, do prostoru, kde zdraví je neustále přítomné, a zpřístupňuje tělo přirozeným léčivým silám, které má v sobě každý z nás.

Naše tělo je moudré. Neustále směřuje k harmonii a zdraví. Někdy je až fascinující, jak si dokáže poradit s vypjatými situacemi a destruktivními vzorci, kterým jsme vystaveni. A někdy je toho zkrátka příliš. Někdy v rozbouřeném moři psychických, emočních a tělesných vln uvítá náš systém maják, podle kterého by se mohl na své cestě k vnitřní rovnováze a zdraví lépe zorientovat.

Ve své praxi provádím ošetření dospělých a dětí od 6 let.

 

Jak probíhá kraniosakrální terapie

Při ošetření kraniosakrální terapií ležíte v oblečení a obvykle i přikrytí dekou na lehátku. Dotýkám se Vás na různých místech těla a zjišťuji pohyblivost kraniosakrálního systému. Jestliže se objeví určitá omezení, jemnou korekcí objevujeme nové možnosti, jak je rozptýlit a podpořit plný potenciál svobodného plynutí naší životní síly (osteopatický přístup). Vytváříme bezpečný prostor pro uvolnění těla a nastavení hladiny vědomí, kdy může dojít k procesům směřujícím k větší harmonii a zdraví (biodynamický přístup).

Ve své praxi ráda využívám oba přístupy, protože každému člověku svědčí něco jiného. Vlastní ošetření může probíhat v tichosti a být spíše meditačního charakteru anebo do něj zapojujeme prvky vědomé práce s tělem, pozorností, somato-emocionálním uvolněním. Někdy ošetření doplňuji také masážními doteky.

Čím déle se věnuji práci s dotekem, tím více mám tendence zpomalovat, zjemňovat a důvěřovat genialitě těla. Velké změny se mohou udát jen na základě malého impulzu, pokud jim k tomu dáme příležitost a “nerušíme” svými hlavovými potřebami vše chápat a mít pod kontrolou.

Kdy je kraniosakrální terapie vhodná

• způsob relaxace, posílení vnitřní harmonie a vitality všech věkových kategorií od miminek po seniory, ať už jsme zdraví nebo nás něco trápí,

• podpora otěhotnění, v době těhotenství i po porodu

• úleva i pomoc zdravotně handicapovaným, dlouhodobě nemocným i lidem umírajícím

• pomoc u krátkodobých potíží akutního rázu nebo chronických stavů jako jsou např.

– bolesti hlavy a migrény

– problémy v oblasti čelistí, dutin, očí, uší, nosu

– bolesti zad, páteře a kloubů

– menstruační potíže

– hormonální nerovnováhy

– stres a psychické potíže

– stavy únavy a vyčerpanosti

– poruchy spánku

– poruchy soustředění

– rekonvalescence po úrazech a operacích

– stimulace imunitního systému

• podpora v osobním rozvoji k prohloubení schopnosti vnímat vlastní tělo, zklidnit mysl a uvolnit se, napojit se na vlastní vnitřní zdroje, vytvářet více prostoru v těle a lehkosti v životě.

 

Délka setkání

Základní délka 60–75 minut zahrnuje úvodní rozhovor, samotné ošetření a čas na jeho doznění.

Pokud máte zájem o delší konzultaci nebo kombinaci kraniosakrální terapie s masáží, nahlašte mi to prosím při objednání a můžeme setkání prodloužit na 90–180 minut s cenou dle aktuální hodinové sazby.

 

Co se sebou po ošetření

Účinky ošetření si mohou dosedat 2–3 dny. Doporučuji po tuto dobu pít více tekutin, vyhnout se alkoholu a fyzické zátěži. Dopřát si více času na odpočinek a počítat i s tím, že se může přechodně vyskytnout únava, výjimečně také určitě zhoršení stávajících potíží nebo emoční rozladěnost. Doporučuji věnovat zvýšenou pozornost tělu a pocitům, vědomě podporovat pozitivní změny, vhledy a možnosti, které se po ošetření objeví.

 

Jak často docházet na ošetření

Vřele doporučuji dopřávat si kraniosakrální ošetření alespoň 1x za 3-4 týdny. V případě akutních potíží nebo chuti pracovat na daném tématu intenzivněji 1x za 1-2 týdny.

 

Chci se objednat

Reference

“Jani, mě je taaaak dobre. Citim efekt na těle i na duši. Super, díky moc. Dnes to fakt bodlo. Použila bych oblíbenou hlášku mých klientů: Tebe bych potřebovala doma :D”

Jana

*****

“Ahoj Jani, moc Ti děkuji za úžasnou “práci” se mnou. Cestou domů jsem si potřebovala koupit novou voňavku – takovou jsem ještě neměla – úplně jiná než ty, co mi voněly dřív 🙂

Včera dopoledne to bylo pro mě emočně náročné, ale odpoledne jsem v tom všem viděla, že jsem ušla kus cesty a že na vše nejsem sama a mám úžasnou rodinu. A i když to bylo dopoledne náročné, tak jsem ale stejně vnímala jiskru v očích a dokonce jsem víc mluvila a říkala, proč mi co vadí.

Děkuji a moc ráda se zase někdy k tobě objednám.”

Martina

*****

“Janičko moc Ti děkuji za Tvoji dnešní péči a prostor. Mám pocit jako by to byla nejsilnější terapie co jsem kdy prošla. A naprosto mě fascinuje jak jen jemný dotek toho tolik zmůže. Bylo to pro mě velké, že v naprosto bezpečném prostoru klidu mohu najít přijetí s tím že to opravdu bylo náročné, bolavé a způsobilo mi to nějaké zaseknuti. Ještě se v těle i ve mě něco děje ale i když jsem to musela jít chvíli vyplakat do ticha lesa, cítím v sobě úlevu, že nějaká moje část pomalu ožívá zpět. Sledovala jsem odpoledne potucek a bylo nádherné jak jemně a přitom silně plynul. A v tom všem to uvolnění, neustálý tok, příliv nového i pusteni a život. Moc děkuji.”

Lucie

Podrobněji o metodě

i s troškou zajímavé historie pro zvídavé

Poprvé byl kraniosakrální systém objeven a zkoumán osteopatickým lékařem a zakladatelem kraniální osteopatie W. G. Sutherlandem už počátkem 20. století. Tento lékař zjistil, že kosti lebky nejsou pevně srostlé, ale že lebeční švy umožňují jednotlivým částem lebky jemný pohyb. Na lebce je tak možné cítit pomalé rytmické pohyby, které označil jako projev tzv. “primárního dechu” (primární respirace, dech života). Zjistil, že pohyblivost jednotlivých kostí má vliv na psychické i tělesné projevy člověka. Některé pohyby jsou normální a některé abnormální, signalizující určitá omezení v těle. Jejich jemným ovlivňováním je možné pozitivně působit na celý organismus.

Na tuto metodu navázal americký chirurg a zakladatel biomechanického přístupu kraniosakrální terapie J. E. Upledger počínaje 70. léty 20. století. Ten si během operace krku všiml pravidelného rytmu na míšní membráně, který je odlišný od dechového i srdečního rytmu. I on byl tehdy svědkem onoho primárního dechu, který  se projevuje pulzací mozkomíšního moku uvnitř lebky a páteřního kanálu, a který se následně přenáší nejen na kosti lebky, ale skrze systém membrán, fascií a tekutin i do celého těla. Celý náš organismus je tak dokonale propojenou sítí vzájemně komunikujících struktur. Pokud někde vznikne napětí nebo jiná anomálie, projeví se v celém systému a ovlivňuje ho. Stejně tak působením na systém můžeme tyto blokády rozpouštět nebo se s nimi naučit komfortněji žít.

Nejmladší vývojovou větví kraniosakrální terapie je kraniosakrální biodynamika. Ta jde víc za hranice mechanických přístupů a dává větší prostor energetické dynamice a jemnohmotným procesům, které uspořádávají tělesné funkce. Vychází z přesvědčení, že životní síla, která uvádí do pohybu primární dech a kterou můžeme vnímat rukama jako pohyb kostí, membrán a tkání, prostupuje celé naše tělo, celý Vesmír. Každá buňka v těle následuje svůj nepatrný avšak všudypřítomný rytmus, který se zažehává při početí a zaniká smrtí jedince. Tak jako nádech a výdech, příliv a odliv, jin a jang, vše má svůj jedinečný rytmus v dualitě vesmírné jednoty. Pokud je naše životní síla dostatečná, její proudění plynulé a silné, jsme zdraví. Pokud ji oslabují nebo omezují neblahé životní události jako stres, přetížení, úrazy nebo traumata, ať už fyzická, emoční nebo psychická, projeví se to i na naší vitalitě a zdraví.