Kraniosakrální terapie

CO JE KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPIE

Kraniosakrální terapie je jemná doteková technika, která podporuje přirozenou schopnost organismu udržovat rovnováhu. Pomáhá aktivovat samo-uzdravující procesy, posilovat naši celkovou vitalitu. Přispívá k udržení nebo obnovení naší psychické, fyzické a duševní pohody, posílení naší vnitřní síly a zdraví.

Její princip spočívá v naslouchání, podpoře a jemném ladění pohybu a rytmu kranio-sakrálního systému (cranium = lebka, os sacrum = křížová kost) a fascií (pojivová tkáň obalující orgány, svaly a kosterní struktury celého těla). Zde se nejvíce projevuje pulzace naší vnitřní síly, která prostupuje celé naše tělo a jejíž intenzita a svoboda plynutí má přímý vliv na naše celkové rozpoložení a zdraví.

Kraniosakrální terapie naslouchá jemným rytmům v těle, pomáhá rozpouštět určité vzorce napětí a podpořit plný potenciál svobodného plynutí naší životní síly. Přivést ošetřovaného k jeho vlastním zdrojům, do prostoru, kde zdraví je neustále přítomné, a zpřístupnit své tělo přirozeným léčivým silám, které má v sobě každý z nás.

Naše tělo je moudré. Neustále směřuje k harmonii a zdraví. Někdy je až fascinující, jak si dokáže poradit s vypjatými situacemi a destruktivními vzorci, kterým jsme mnohdy vystaveni. A někdy je toho zkrátka příliš. Někdy v rozbouřeném moři psychických, emočních a tělesných vln uvítá náš systém maják, podle kterého by se mohl na své cestě k vnitřní rovnováze a zdraví lépe zorientovat.

Jak funguje kraniosakrální terapie

Při kraniosakrální terapii se Vás dotýkám na různých místech těla a citlivým hmatem zjišťuji pohyblivost jednotlivých částí kraniosakrálního systému. Jestliže se objeví určitá omezení, která brání zdravým a přirozeným funkcím organismu, velmi citlivě systém koriguji, pomáhám uvolňovat překážky a podpořit plný potenciál svobodného plynutí naší životní síly (osteopatický přístup). Pomáhám Vám vytvořit bezpečný prostor pro uvolnění těla a nastavení hladiny vědomí, kdy může dojít procesům směřujícím k větší harmonii a zdraví (biodynamický přístup).

Ve své praxi ráda využívám oba přístupy, protože každému člověku svědčí něco jiného. Vlastní ošetření může probíhat v tichosti a být spíše meditačního charakteru anebo do něj zapojujeme prvky vědomé práce s tělem, pozorností, somato-emocionálním uvolněním. Někdy ošetření doplňuji také masážním opečováním.

Čím déle se věnuji práci s dotekem, tím více mám tendence zpomalovat, zjemňovat a důvěřovat genialitě těla. Velké změny se mohou udát jen na základě malého impulzu, pokud jim k tomu dáme příležitost a “nerušíme” svými hlavovými potřebami vše chápat a mít pod kontrolou.

Kdy je kraniosakrální terapie vhodná

Kraniosakrální terapie je velmi jemná, organismus respektující, a proto bezpečná metoda vhodná pro všechny věkové kategorie od miminek po seniory.

Je výborná jako:

způsob relaxace, posílení vnitřní harmonie a vitality, ať už jsme zdraví nebo nás něco trápí

podpora otěhotnění, v době těhotenství i po porodu

úleva zdravotně handicapovaným, dlouhodobě nemocným i lidem umírajícím

pomoc u krátkodobých potíží akutního rázu i u chronických stavů jako jsou např.:

– bolesti hlavy a migrény

– problémy v oblasti čelistí, dutin, očí, uší, nosu

– bolesti zad, páteře a kloubů

– menstruační potíže

– hormonální nerovnováhy

– stres a psychické potíže

– stavy únavy a vyčerpanosti

– poruchy spánku

– poruchy soustředění

– rekonvalescence po úrazech a operacích

– stimulace imunitního systému

podpora v osobním rozvoji

– prohlubuje schopnost vnímání vlastního těla

– pomáhá zklidnit mysl a uvolnit tělo

– vytváří více prostoru v těle a lehkosti v životě

– rozvíjí schopnost napojení se na vlastní vnitřní zdroje

Délka setkání

Základní délka setkání zahrnující úvodní rozhovor, samotné ošetření a čas na závěrečné doznění.

75 minut

 

CENA

 Brno, Třebíč: 1000,-

Blansko: 900,-

Setkání je možné prodloužit a kombinovat s konzultací, masáží nebo obojím. Délka 1,5–3 hodiny.

 

Chci se objednat

Podrobněji o metodě

i s troškou zajímavé historie pro zvídavé

Poprvé byl kraniosakrální systém objeven a zkoumán osteopatickým lékařem a zakladatelem kraniální osteopatie W. G. Sutherlandem už počátkem 20. století. Tento lékař zjistil, že kosti lebky nejsou pevně srostlé, ale že lebeční švy umožňují jednotlivým částem lebky jemný pohyb. Na lebce je tak možné cítit pomalé rytmické pohyby, které označil jako projev tzv. “primárního dechu” (primární respirace, dech života). Zjistil, že pohyblivost jednotlivých kostí má vliv na psychické i tělesné projevy člověka. Některé pohyby jsou normální a některé abnormální, signalizující určitá omezení v těle. Jejich jemným ovlivňováním je možné pozitivně působit na celý organismus.

Na tuto metodu navázal americký chirurg a zakladatel biomechanického přístupu kraniosakrální terapie J. E. Upledger počínaje 70. léty 20. století. Ten si během operace krku všiml pravidelného rytmu na míšní membráně, který je odlišný od dechového i srdečního rytmu. I on byl tehdy svědkem onoho primárního dechu, který  se projevuje pulzací mozkomíšního moku uvnitř lebky a páteřního kanálu, a který se následně přenáší nejen na kosti lebky, ale skrze systém membrán, fascií a tekutin i do celého těla. Celý náš organismus je tak dokonale propojenou sítí vzájemně komunikujících struktur. Pokud někde vznikne napětí nebo jiná anomálie, projeví se v celém systému a ovlivňuje ho. Stejně tak působením na systém můžeme tyto blokády rozpouštět nebo se s nimi naučit komfortněji žít.

Nejmladší vývojovou větví kraniosakrální terapie je kraniosakrální biodynamika. Ta jde víc za hranice mechanických přístupů a dává větší prostor energetické dynamice a jemnohmotným procesům, které uspořádávají tělesné funkce. Vychází z přesvědčení, že životní síla, která uvádí do pohybu primární dech a kterou můžeme vnímat rukama jako pohyb kostí, membrán a tkání, prostupuje celé naše tělo, celý Vesmír. Každá buňka v těle následuje svůj nepatrný avšak všudypřítomný rytmus, který se zažehává při početí a zaniká smrtí jedince. Tak jako nádech a výdech, příliv a odliv, jin a jang, vše má svůj jedinečný rytmus v dualitě vesmírné jednoty. Pokud je naše životní síla dostatečná, její proudění plynulé a silné, jsme zdraví. Pokud ji oslabují nebo omezují neblahé životní události jako stres, přetížení, úrazy nebo traumata, ať už fyzická, emoční nebo psychická, projeví se to i na naší vitalitě a zdraví.

Reference

“Ahoj Jani, moc Ti děkuji za úžasnou “práci” se mnou. Cestou domů jsem si potřebovala koupit novou voňavku – takovou jsem ještě neměla – úplně jiná než ty, co mi voněly dřív 🙂

Včera dopoledne to bylo pro mě emočně náročné, ale odpoledne jsem v tom všem viděla, že jsem ušla kus cesty a že na vše nejsem sama a mám úžasnou rodinu. A i když to bylo dopoledne náročné, tak jsem ale stejně vnímala jiskru v očích a dokonce jsem víc mluvila a říkala, proč mi co vadí.

Děkuji a moc ráda se zase někdy k tobě objednám.”

Martina

*****

“Janičko moc Ti děkuji za Tvoji dnešní péči a prostor. Mám pocit jako by to byla nejsilnější terapie co jsem kdy prošla. A naprosto mě fascinuje jak jen jemný dotek toho tolik zmůže. Bylo to pro mě velké, že v naprosto bezpečném prostoru klidu mohu najít přijetí s tím že to opravdu bylo náročné, bolavé a způsobilo mi to nějaké zaseknuti. Ještě se v těle i ve mě něco děje ale i když jsem to musela jít chvíli vyplakat do ticha lesa, cítím v sobě úlevu, že nějaká moje část pomalu ožívá zpět. Sledovala jsem odpoledne potucek a bylo nádherné jak jemně a přitom silně plynul. A v tom všem to uvolnění, neustálý tok, příliv nového i pusteni a život. Moc děkuji.”

Lucie